Staatssecretaris Ingrid Coenradie (Justitie en Veiligheid) heeft een plan gepresenteerd om het tekort aan gevangeniscellen tegen te gaan. Ze kondigt de bouw aan van honderden hippe ‘tiny jails’, mini-gevangenissen voor één à twee personen die overal kunnen worden neergezet. “Kleine bedden, smerige gordijntjes, een vergrendelde deur: de mobiele cellen zijn van alle ongemakken voorzien”, zegt Coenradie trots.
Volgens de staatssecretaris dagen de tiny jails ons uit om “het concept van gevangeniscellen in een nieuw daglicht te plaatsen”. Ze denkt dat “modulair cellen bouwen” de toekomst is. “Het is duurzaam, neemt weinig ruimte in en ziet er ook nog eens gaaf uit. De tiny jails passen goed bij ons idee van flexdetentie: de meeste mensen willen niet hun hele leven op dezelfde plek doorbrengen.”
Coenradie begrijpt de kritische vragen van mensen die liever geen tiny jail naast hun eigen huis willen hebben, maar vraagt burgers ook om in oplossingen in plaats van problemen te denken. “Aan die NIMBY-mentaliteit hebben we niets. Bovendien: er zitten tralies voor de ramen en er zullen regelmatig gevangenisbewaarders langskomen om even een blik te werpen op de situatie, dus hoe gevaarlijk is het nou écht?”